Nauczyciele

Szkolenie „POZNAJ I NAUCZAJ” (PIN)

Szkolenie daje POZNANIE duchowych potrzeb dzieci i ciekawej metodyki, niezbędnych do skutecznego NAUCZANIA. Przygotowuje do ewangelizowania i nauczania dzieci Słowa Bożego. Daje praktyczne narzędzia i obszerne wiadomości na temat: biblijnych podstaw ewangelizowania i nauczania, nauczania lekcji biblijnej, pracy z tekstem biblijnym, udzielania porady duchowej, wypracowywania dobrej dyscypliny na zajęciach, sporządzania pomocy wizualnych, nauczania poprzez: wersety, pieśni, konkursy i zabawy.

Ze szkolenia mogą skorzystać zarówno zarówno osoby zaczynające pracę z dziećmi, jak i i już wcześniej zaangażowane w tę służbę, pragnące udoskonalić swój warsztat.

1. Szkolenie PIN na WIDEO

Nie musisz nigdzie jechać. Zakup nagrane szkolenie. Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.

2. Szkolenie PIN wyjazdowe

Zajęcia realizowane są w ciągu dwóch lub trzech zjazdów weekendowych.

Wykaz tematów szkolenia PIN

Program spotkania
Analiza elementów typowego spotkania dla dzieci i układu w zależności od grupy wiekowej itp.

Lekcja biblijna – przygotowanie i prowadzenie
Daje umiejętność opracowywania własnej lekcji biblijnej, w oparciu o daną historię, w celu praktycznego i skutecznego uczenia zawartej w niej prawdy biblijnej. Uczy pracy z tekstem biblijnym.

Biblijne podstawy ewangelizowania i nauczania dzieci
Zajęcia egzegetyczne, pokazujące duchowe potrzeby dzieci, ze szczególnym podkreśleniem potrzeby zbawienia.

Ewangelizowanie dzieci
Zajęcia biblijne i warsztatowe przygotowujące do efektywnego i efektownego przedstawiania poselstwa ewangelii.

Udzielanie porady duchowej
Zajęcia dające zrozumienie ważności rozmowy z dzieckiem po spotkaniu (ewangelizacji, nauczaniu), uczące przeprowadzenia takiej rozmowy w praktyczny i odpowiedzialny sposób.

Dyscyplina na zajęciach z dziećmi
Analiza przyczyn problemów z dyscypliną na zajęciach z dziećmi, praktyczne porady, co robić, czego nie robić, żeby utrzymać dobrą dyscyplinę.

Nauczanie przez wersety 
Dlaczego uczyć na pamięć wersetów biblijnych? Jak to robić, by było to atrakcyjne i skutecznie uczyło prawdy biblijnej?

Nauczanie przez  pieśni 
Dlaczego uczyć piosenek? Jak to robić, by było to atrakcyjne i skutecznie uczyło prawdy biblijnej?

Nauczania poprzez zabawy
Zabawa powinna być narzędziem uczenia. Jak to robić, by ta część spotkania nie była tylko zabawianiem dzieci?

Sporządzania pomocy wizualnych 
Nie trzeba wydawać pieniędzy, żeby mieć ciekawe i dobre pomoce wizualne. Jak i dlaczego używać pomocy? Jak przygotować je samemu?

Powtórki i konkursy
To świetne narzędzie do sprawdzania nie tyle dzieci lecz samego siebie. To okazja do korygowania popełnionych błędów, dodania ważnych rzeczy itp. a jednocześnie świetna zabawa! Co robić, żeby tak było?

Warsztaty

  • wprowadzają w tajniki procesu nauczania, pogłębiają wiadomości, usprawniają pracę
  • pomagają w osobistym rozwoju nauczyciela
  • dostarczają nowych pomysłów
  • zachęcają do służby nowe osoby
  • pomagają w efektywniejszym korzystaniu z dostępnych programów
  • wzbogacają warsztat nauczyciela w zakresie pracy z różnymi grupami wiekowymi

Są to parogodzinne lub jednodniowe szkolenia. Tematykę uzgadniamy z osobą zapraszającą, stosownie do potrzeb danej grupy nauczycieli. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt.

Przykładowe tematy
  • Jak podzielić się z dzieckiem/nastolatkiem Ewangelią? 
    Ewangelia jest jedna, ale można ją przedstawiać na wiele sposobów. Warsztaty pokazują, jak krótko, atrakcyjnie i ciekawie wyjaśnić ją dzieciom. Są okazją do poznania wielu nowych pomysłów.
  • Pomysłowe nauczanie
    Warsztaty zachęcają do kreatywnego urozmaicania takich punktów regularnych spotkań z dziećmi jak czas modlitwy, nauka wersetu, powtórki, wspólny śpiew itp. Zaprezentowane zostaną różne pomoce.
  • Warsztat nauczyciela
    Zajęcia analizujące podstawowe zasady nauczania. Jakie zasady powinien rozumieć nauczyciel zanim zacznie nauczać? Jakie przygotowując się do zajęć? Jakimi kierować się podczas prowadzenia zajęć? Wreszcie, co jest ważne po spotkaniu.
  • Atrakcyjny nauczyciel 
    Co w postawie, zachowaniu i sposobie prowadzenia zajęć pomaga dzieciom w skupieniu uwagi i percepcji, a co przeszkadza? Jak stać się atrakcyjnym nauczycielem? Zajęcia składają się z 3 części:
    1. Atrakcyjny nauczyciel – czyli o postawie i cechach dobrego nauczyciela. Sprawdzimy, jakim nauczycielem był Pan Jezus i co powodowało, że ludzie chcieli Go słuchać.
    2. Atrakcyjne poselstwo –  dlaczego nauczanie w oparciu o Biblię jest atrakcyjne?
    3. Atrakcyjna metoda – czyli co robić, by nauczanie trafiło do słuchacza? Warsztaty zachęcają do kreatywnego urozmaicania regularnych spotkań z dziećmi. Zaprezentowane zostaną różne pomoce.
  • Skuteczne nauczanie
    Dzieci potrzebują nauczania, które wskaże im, jak poznaną na spotkaniu prawdę biblijną, mogą wprowadzić w codzienne życie. Co nauczyciel może zrobić, by pomóc dziecku przejść od teorii do praktyki? Podczas zajęć przeanalizujemy:
    1. Co leży u podstaw skutecznego nauczania?
    2. Lekcja biblijna – znakomite narzędzie do skutecznego nauczania prawd biblijnych
    3. Jak pomóc dziecku zastosować prawdy biblijne w codziennym życiu?
    4. Rola pomocy wizualnych w nauczaniu
    5. Materiały do skutecznego nauczania dzieci prawd biblijnych
  • Praca poewangelizacyjna
    Zajęcia pokazujące, jak prowadzić dzieci i nastolatki w duchowym wzroście, by ich życie wielbiło Boga. Omówione zostaną zasady i metody pracy z nawróconymi dziećmi oraz tematy, jakich powinny być nauczane. Przedstawione zostaną różne, praktyczne pomysły.
  • Jak pomagać dzieciom w poznawaniu Słowa Bożego?
    Warsztaty składają się z 3 części:
    – Zachęcanie do poznawania Słowa Bożego poprzez zabawy
    – Zachęcanie do poznawania Słowa Bożego poprzez lekcje poglądowe
    – Proste sposoby samodzielnego poznawania Słowa Bożego
    Zaprezentowane zostaną różne pomysły i pomoce.
  • Moc w pomocach wizualnych
    Pomoce wizualne to niezwykle ważne narzędzie nauczania. Jakich pomocy używać w różnych grupach wiekowych? W których momentach spotkania? Jak samemu sporządzić proste, tanie ale efektowne pomoce? Wielki bank pomysłów.
  • Dyscyplina na zajęciach z dziećmi/nastolatkami 
    Zajęcia obejmować będą analizę przyczyn problemów z dyscypliną na zajęciach z dziećmi, praktyczne porady, co robić, czego nie robić, żeby utrzymać dobrą dyscyplinę.
    Zastanowimy się też się, jak zapobiegać powstawaniu problemów z dyscypliną na zajęciach z dziećmi i nastolatkami. Podzielimy się wieloma praktycznymi pomysłami.
  • Nauczanie nastolatków
    Przeanalizujemy, co może robić nauczyciel, by nie tylko zainteresować nastolatka, ale także wzmocnić siłę przekazu. Czego unikać, a o czym pamiętać w nauczaniu i w kontaktach z nastolatkami, by trafić w ich potrzeby? Tematyka obejmować będzie:
    – Charakterystykę nastolatka i jego potrzeb
    – Możliwości i wyzwania, jakie stwarza nauczycielowi grupa nastolatków
    – Przygotowanie i prowadzenie zajęć z nastolatkami
    – Bank praktycznych pomysłów
  • Poradnictwo – jak pomóc dziecku w jego problemach
    Zajęcia dające zrozumienie ważności rozmowy z dzieckiem po spotkaniu. Uczą przeprowadzenia takiej rozmowy w praktyczny i odpowiedzialny sposób. Pokazują też, w jak różny sposób można pomóc dziecku.
  • Nauczanie doktryn biblijnych
    Poznawanie przez dzieci doktryn (prawd) biblijnych to ważna część nauczania. Można to robić w bardzo różny sposób. Zajęcia pokazują, jak w prosty i atrakcyjny sposób uczyć trudnych prawd biblijnych. Przedstawiamy ciekawą metodykę i konkretne pomysły.
  • Nauczanie o misji
    Szczególnym zadaniem nauczycieli jest uwrażliwienie młodego pokolenia na realizowanie nadrzędnego zadania, jakie dał nam Pan Jezus – Wielkiego Posłannictwa. Jak zainteresować dzieci tematyką misji i pobudzić je do czynnego zaangażowania się w działania misyjne? Zaprezentowane zostaną różne pomysły i pomoce.
  • Metody zaangażowania dzieci
    Zaangażowanie słuchacza wydatnie wzmacnia proces uczenia i zapamiętywania. Zaprezentowane zostaną różne sposoby zaangażowania dzieci na zajęciach, a także między spotkaniami.
  • Ożywić przekaz
    Czyli co robić, by nauczanie trafiło do słuchacza? Do efektywnego przekazu niezbędny jest efektowny przekaz. Decydują o tym atrakcyjne środki. A więc liczy się i treść, i forma. Każdy nauczyciel może usprawniać swoje metody.
  • Modlitwa z dziećmi
    Jest wiele nieporozumień w tym temacie, a z drugiej strony modlitwa dzieci jest bardzo ważna. Jak prowadzić modlitwę z dziećmi? Zaprezentowane zostaną różne pomysły i pomoce.
  • Z doktryną na TY
    Uczenie dzieci doktryn (prawd biblijnych) przez zabawę, lekcję biblijną, piosenki, wersety, lekcje poglądowe i inne formy.

Warsztaty dla nauczycieli szkółek

Zapraszamy nauczycieli Szkółek Niedzielnych na regularne spotkania przygotowawcze (tzw. Przygotowania Szkółkowe). Spotykamy się regularnie, by przygotować się duchowo i metodycznie do kolejnych zajęć biblijnych, wymienić doświadczenia, mieć społeczność modlitwy.

Pszczynapierwszy poniedziałek miesiąca, godz. 18.15Miejsce: Parafia Kościoła E-A
Ustrońpierwszy wtorek miesiąca, godz. 17.00Miejsce: Parafia Kościoła E-A
Wisłapierwsza środa miesiąca, godz. 17.00Miejsce: Parafia Kościoła E-A
Cieszynpierwszy czwartek miesiąca, godz. 20.00zajęcia w trybie on-line
Skoczówpierwszy piątek miesiąca, godz. 18.00Miejsce: Parafia Kościoła E-A

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera – będziemy na bieżąco informować cię o naszych planach, konferencjach i szkoleniach oraz wydawanych materiałach.

Archiwum wydarzeń

Zachęcamy również do lektury archiwalnych wydań naszego newslettera

Czytaj archiwalne wydarzenia