Rodzice

1. WYKŁADY

WYKŁADY (WIDEO) DO OBEJRZENIA

Pragniemy, by rodzice czerpali z Bożego Słowa zasady do mądrego wychowywania dzieci. Zależy nam, by pobudzić rodziców do efektywniejszego i odpowiedzialnego zaangażowania się w proces wychowania dzieci.
Prowadzimy wykłady i warsztaty dla rodziców w szkołach i kościołach, podczas konferencji, weekendów rodzinnych, obozów rodzinnych, nabożeństw czy wywiadówek.

Zobacz terminy najbliższych spotkań. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt.

2. PORADNICTWO

Poradnictwo dla rodziców prowadzimy przy okazji wykładów i spotkań oraz poza spotkaniami. W celu umówienia się na rozmowę prosimy o kontakt: telefon 607 603 243      e-mail biuro@eb.org.pl

————————————————————————————————————-

WYKAZ TEMATÓW

 1. Odpowiedzialne rodzicielstwo
  Co składa się na odpowiedzialne rodzicielstwo? Zagadkowe 3 razy 5, to odpowiedź na to pytanie. Jak w dzisiejszych czasach, w obliczu ścierających się filozofii i światopoglądów wychowywać dzieci odpowiedzialnie, z troską i zdrowym rozsądkiem, wg niezmiennych biblijnych wzorców.
 2. Rodzina w służbie
  Szczęśliwa i zaangażowana w służbę rodzina, to najlepsza wizytówka Kościoła. Na ile chrześcijańskie rodziny oddają ten obraz? Temat bliski nam i naszym dzieciom, które dźwigają ciężar naszej służby od kołyski. Będziemy szczerzy. Hasło „Trzy razy Z” streszcza nasze seminarium.
 3. Kształtowanie charakteru dziecka
  Są różne szkoły wychowywania dzieci ale najlepsza jest Boża szkoła. Jesteśmy niedoskonałymi rodzicami i żyjemy w zmieniającym się świecie dlatego potrzebujemy wskazówek od niezmiennego Stwórcy. Jak kształtować w dzieciach charakter podobający się Bogu a przyjazny ludziom? Chcemy podzielić się własnymi doświadczeniami i pomysłami Zawsze można coś naprawić i stać się lepszym rodzicem.
 4. Inwestowanie w duchowy rozwój dziecka
  W jaki sposób rodzice mogą i powinni zadbać o duchowy rozwój swojego dziecka, by nie spychać odpowiedzialności na zbór i prowadzone w nim nauczanie Słowa Bożego? Podzielimy sie wieloma praktycznymi, sprawdzonymi pomysłami.
 5. Problemy z dyscypliną?
  Czym jest właściwie pojmowana dyscyplina? Co w naszej postawie wpływa na zdyscyplinowanie dziecka?
 6. Włącz zdrowy rozsądek
  Ludzie mieli i mają różne pomysły na wychowywanie dzieci. Nie wszystkie z nich są mądre, a niektóre nawet szkodzą dzieciom i rodzinie. Tymczasem w Biblii możemy odkryć wiele cennych rad i wskazówek
 7. Dziecko – szczególny dar dla Ciebie
  Co robię z tym darem? Czym jest prawdziwa wdzięczność za ten dar? Jak powinniśmy traktować dzieci? Jakie są konsekwencje dobrego i złego traktowania? (Ps.127)
 8. Wychowanie seksualne
  Jak przygotować dziecko do stawienia czoła presji seksualnej w otoczeniu? Czyja to odpowiedzialność? Praktyczne wskazówki do śmiałego i mądrego „uświadamiania”.
 9. Wychowanie dzieci do małżeństwa
  Odpowiedzialnością rodziców jest wychowywanie dzieci do małżeństwa przez przekazanie im Bożej recepty na szczęśliwy i trwały związek. Chcemy podzielić się własnymi doświadczeniami i pomysłami, jak uczyć własne i cudze dzieci właściwego podejścia do małżeństwa. Będziemy mówić o dojrzałości do małżeństwa, wyborze partnera, filarach trwałego związku, przyczynach niepowodzeń w małżeństwie i pokonywaniu trudności.
 10. Media – przyjaciel czy wróg?
  Jakie zagrożenia dla dzieci i rodziny niosą ze sobą telewizja, komputery i inne media? Jak zamienić „wroga” w „przyjaciela”?
 11. Wymagasz? Pokaż!
  Rola przykładu rodziców (nauczyciela) w wychowywaniu dzieci.
 12. Największa potrzeba twojego dziecka
  Jakie są podstawowe, a zarazem największe duchowe potrzeby dziecka? Odpowiedzialność rodziców i kościoła w zaspokojeniu tych potrzeb.
 13. Zagrożenia dzieci ze strony świata, w którym żyją
  Wskazanie głównych, a zarazem powszechnych źródeł zagrożenia dzieci w celu uświadomienia rodzicom (nauczycielom) przyczyn negatywnych zachowań dzieci.
 14. Dziecko w rodzinie chrześcijańskiej – dwie strony medalu
  Bycie wierzącym rodzicem, to szczególne wyzwanie. Bycie dzieckiem wierzących rodziców, to… No właśnie, czy zawsze przywilej? Czy takiemu dziecku jest łatwiej? Z jakimi problemami może się borykać? Czy ma prawo oczekiwać czegoś więcej od swoich rodziców?
 15. Bezstresowość czy dyscyplina w wychowywaniu dzieci?
  Jednemu dziecku wszystko wolno, drugiemu narzucono pewne ograniczenia. Które z nich będzie lepiej przygotowane do życia i z którym łatwiej będzie żyć?
 16. Wychować bez kompleksów
  Każdy rodzic pragnie szczęścia swojego dziecka. Jednak rodzice mogą nieświadomie przyczyniać się do tego, że w pewnych obszarach dziecko nie będzie szczęśliwe albo będzie unieszczęśliwiać innych. Jedno i drugie zależy od tego jak kształtowana jest w dziecku jego samoocena. Zastanowimy się jak obrać złoty środek dla dziecka, rodzica i otoczenia.
 17. „Równa” mama, „równy” tata
  W jaki sposób matka lub ojciec może stać się przyjacielem własnego dziecka? Co to znaczy być przyjacielem, a jednocześnie mentorem swojego dziecka?
 18. Rozmawiam czy mówię do…?
  Podstawą dobrych relacji w rodzinie jest rozmowa. Jakie błędy najczęściej popełniamy w tej dziedzinie? Jak ich unikać?
 19. Dzieci i nastolatki w obliczu presji seksualnej środowiska
  Co możemy dać dzieciom, żeby uchronić je od zgubnej presji seksualnej?
 20. Relacje w rodzinie – Boży żelbet
  Relacje to coś, od czego nie uciekniemy. Skoro nie możemy uciec od siebie nawzajem, to co robić, by było nam ze sobą jak najlepiej w domu, w pracy, w kościele? Bóg ma dla nas konkretne wskazówki.
 21. Wychować nonkonformistę
  Czy dziecko może oprzeć się presjom otoczenia? Co robić, by opowiadało się po stronie Bożych standardów i wyrosło na oddanego chrześcijanina? Jak mu w tym pomóc? Przekonamy się, jak przydatna może okazać się w tym temacie Biblia.
 22. Nastolatki – ostatnie dzwonienie
  Charakterystyka nastolatka, błędy popełniane przez rodziców, budowanie relacji.
 23. Uprzedzić skażenie
  Co mogą i powinni robić rodzice, by uchronić dziecko dziecko przed złymi wpływami otoczenia w sferze seksualności człowieka?
 24. Kreacjonizm w twoim domu
  Rodzice nie są świadomi faktu, że indoktrynacja twierdzeniami ewolucjonizmu skutecznie oddala ich dzieci od Boga. Jak uczyć dzieci o stworzeniu, by nie wchłonęły powszechnie obecnego ewolucjonizmu, który wyklucza istnienie Boga?
 25. Daj się dziecku, ale nie daj się zjeść!
  Gdzie są granice i o co chodzi w tym, by być partnerem dla dziecka przy jednoczesnym zachowaniu mądrego i potrzebnego dystansu. Jak tworzyć zażyłość z dzieckiem ale nie spoufalać się z nim?
 26. Wygrać wyścig z czasem
  Czego naprawdę potrzebują nasze dzieci? Żyjemy w epoce, w której stale brakuje nam czasu. Nie wystarczy zadbać o dobrą edukację dzieci czy ich fizyczny rozwój. Musimy przygotować je do zderzenia z trudną rzeczywistością w świecie, w którym nie ma miejsca dla Boga.
 27. Bieg przez PLOTKI
  Wiele różnorodnego zła może wyrządzić nieopanowany język. Konsekwencje grzechu ust są często dalekosiężne. Co może umotywować i pomóc w panowaniu nad językiem?
 28. Ojciec córek
  Co ważnego powinni wiedzieć ojcowie córek? To, jakim jest się ojcem dla córki ma dla niej ogromne znaczenie. Co ojciec powinien robić, by pomóc córce dobrze wystartować w życie.
 29. Gdy runą podstawy
  Świat i panująca obecnie filozofia – postmodernizm sprawia, ze chrześcijanie coraz bardziej odchodzą od Biblii i ma to dalekosiężne skutki w ich życiu oraz w życiu ich dzieci. Czego musimy być świadomi, Jak oprzeć się wpływom zwodniczych nurtów?
 30. Partnerstwo czy autorytet w relacjach z dziećmi?
  Czy można być jednocześnie autorytetem i partnerem dla swojego dziecka? W jaki sposób można stać się dla niego autorytetem i partnerem w procesie wychowywania?
 31. Agresja – rzecz nieunikniona?
  Jakie są źródła agresji w domu? Jak im przeciwdziałać w rodzinie?

 

W RAMACH TEMATYKI RODZINNEJ PROWADZIMY TEŻ WYKŁADY DLA:

WYKŁADY DLA OJCÓW (MĘŻCZYZN)

WYKŁADY DLA MATEK (KOBIET)

WYKŁADY DLA MAŁŻEŃSTW