Materiały » Ważne pytania

Cykl spotkań dla nastolatków, na których szukamy odpowiedzi na ważne pytania, zadane przez Boga, każdemu z nas. Zmuszają do głębokiej refleksji i do odpowiedzi. To z kolei prowadzi do konkretnych wniosków, jakie należy odnieść do życia.

Materiał  w przypadku regularnych spotkań najlepiej rozłożyć na 12 spotkań. Na obozie jest wystarczająco dużo czasu, by jedno pytanie omówić w ciągu jednego dnia.

Podręcznik zawiera gotowe scenariusze zajęć. Jest w nim miejsce na notatki nauczyciela. Dostępny tylko w formacie pdf.

Do podręcznika dołączony jest pen drive w kształcie karty kredytowej, na którym znajdziesz:

– prezentacje Power Point do każdego tematu

– „6WP” czyli wideo dotyczące każdego pytania. Przygotowali je dwaj młodzi chrześcijanie, których pasją jest naśladowanie Chrystusa. Pobudzające refleksje świetnie nadają się na podsumowanie omawianego pytania. Obejrzyj fragment wideo do jednej lekcji!

 

Materiały można kupić w biurze BSM (tel. 607 603 243 lub 33 85443 11 lub zamówić drogą elektroniczną: biuro@eb.org.pl

PIERWSZE PYTANIE       Gdzie jesteś?

Pierwsze pytanie, jakie znajdujemy na kartach Biblii. Zadał je Pan Bóg Adamowi. Zadawanie pytań zaczęło od momentu kiedy człowiek został poddany pokusie i zgrzeszył. Cóż, grzech zawsze komplikuje życie. Dopóki nie jest rozpoznany i wyznany niszczy relację człowieka z Bogiem, a także relacje między ludźmi.

To ważne pytanie ma pomóc nastolatkom w rozpoznawaniu grzechów, przyznawaniu się do nich i naprawianiu tego, co grzech popsuł.

DRUGIE PYTANIE        Skąd przychodzisz? Dokąd idziesz?

Dwa pytania, które Pan Bóg zadał Hagar. W obliczu tych pytań stanęły również trzy inne osoby: Zacheusz, kobieta przyłapana na cudzołóstwie i syn marnotrawny z przypowieści Jezusa. „Przyszli” ze złej przeszłości, ale doszli do punktu przemiany myślenia (pokuty) i ich życie się zmieniło na dobre.

Te dwa pytania mają pomóc nastolatkom w zastanowieniu się nad swoją przeszłością – nad tym co było w niej dobre, co złe, co należy zmienić.

TRZECIE PYTANIE        Czy wierzysz w Syna Człowieczego?  Za kogo Mnie uważacie?

To pytanie zadał zapytał Jezus niewidomemu. To kluczowe pytanie do każdego człowieka. Rodzi inne: Dlaczego wierzysz? Co to znaczy wierzyć? Chcemy skłonić nastolatki do zastanowienia się nad osobistą relacją z Chrystusem.

Pytanie, skierowane przez Pana Jezusa do uczniów, dociera i do nas. Zmusza do szczerego zastanowienia się. Odpowiedź na nie jest ważna, bo jakość naszej relacji Chrystusem zależy od tego, na ile rozumiemy, kim naprawdę jest Jezus Chrystus.

CZWARTE PYTANIE       Czy wiecie co wam uczyniłem?

O to zapytał Pan Jezus uczniów, gdy podczas ostatniej spędzonej z nimi wieczerzy paschalnej, zakończył umywać ich nogi. Niezwykła sytuacja, niezwykła posługa i niezwykła lekcja dla naśladowców Pana Jezusa.

Potrzebujemy codziennego mycia „zbrudzonych nóg”. Gdy poznajemy Boże Słowo, pomaga nam ono rozpoznawać grzech i go unikać. Konieczne jest więc codzienne korzystanie z Biblii, jako Bożego środka, oczyszczającego życie z grzechu. Mamy też sobie nawzajem „umywać nogi”, czyli pomagać w unikaniu grzechu.

PIĄTE PYTANIE                 Boże mój, czemuś mnie opuścił?

Dramatyczne, poruszające do głębi pytanie, jakie padło z ust Zbawiciela, gdy konał na krzyżu. To nasze grzechy sprawiły, że Święty Bóg Ojciec musiał odwrócić się od Syna.

Pan Jezus wziął na Siebie nasze grzechy. Musiało się to stać, bo bez przelania krwi ofiarnej nie ma odpuszczenia grzechów.

Zajmując nasze miejsce na krzyżu, Chrystus przygotował rozwiązanie największego problemu człowieka – problemu grzechów.

SZÓSTE PYTANIE               Czy mnie miłujesz?

Pytanie zadane przez Pana Jezusa Piotrowi, gdy siedział z nim na brzegu Jeziora Galilejskiego.

Ciekawe i bardzo osobiste pytanie. Dużo łatwiej odpowiedzieć na mniej intymne pytanie: Czy wierzysz w Boga?

Ostatnia lekcja cyklu ma pomóc uczestnikom w ocenie swojej relacji ze Zbawicielem. Postać Piotra i przemiana jego serca posłuży temu celowi. Lekcja stwarza okazję do wskazania, że miłość do Boga najlepiej wyrazić posłuszeństwem wobec Niego.