Nastolatki

Prelekcje dla nastolatków w kościołach i szkołach.

Celem prelekcji jest wskazanie nastolatkom właściwej drogi w kwestii dokonywania wyborów, szukania dobrych wzorców i wreszcie budowania mocnych fundamentów dla przyszłego życia. Poniżej przedstawiamy tematy, które dotyczą problematyki nurtującej naszą młodzież i nastolatki. Są one realizowane w formie prelekcji, dyskusji lub studium. Zapoznaj się z  propozycją sprawdzonych tematów.

 1. A język lata jak łopata
  Jak używamy swojego języka, wiedząc, że może on zarówno ranić jak i budować?
 2. Pod prąd
  Dlaczego mamy oprzeć się presji otoczenia? Jak to robić? Co z tego wynika?
 3. Media – przyjaciel czy wróg?
  Młody człowiek nie lubi, gdy mu się coś narzuca. Tymczasem bezkrytycznie i nierozsądnie karmiąc się tym, co niosą media (TV, internet, gazety, muzyka itp.) pozwala, żeby nim manipulowały…
 4. Chłopak i dziewczyna, jak to się zaczyna…
  Dlaczego nie warto rozpoczynać współżycia seksualnego przed ślubem? Jak Bóg patrzy na seks? Jaką przyjąć postawę w relacjach chłopak – dziewczyna? Co robić na randce?
 5. Czy to miłość, czy zauroczenie?
  Czy można zakochać się od pierwszego wejrzenia? Jak odróżnić prawdziwą miłość od zauroczenia? Czy muszę mieć chłopaka (dziewczynę)?
 6. Czym nie jest miłość
  Miłość to postawa nakierowana na drugiego człowieka, która tak często bywa fałszywie pojmowana. Miłość musi przejawiać się w działaniu. Jak?
 7. Skąd ta agresja?
  Problem eskalacji wrogości w kontaktach z innymi. Co mogę robić, by to przerwać? Czy to takie trudne? Gdzie zaczyna się problem?
 8. Nie lekceważ szatana!
  Nie zawsze jesteśmy świadomi mocy, jaką wciąż ma Boży przeciwnik. Jaka jest jego taktyka? Co robić, aby nas nie zwiódł? Jak żyć, by nie miał do nas dostępu?
 9. Szaro? Skąd czerpać radość?
  Co jest dla chrześcijanina prawdziwym źródłem radości? Jak zamienić szarość dnia w radość i sens życia?
 10. Czyny i słowa w pakiecie
  O zgodności słów z postawą. Celem prelekcji jest zachęcenie odbiorcy do życia zgodnego z wypowiadanymi słowami, do wierności przy składaniu obietnic, naturalności w zachowaniu oraz opieraniu życa na Bożym Słowie.
 11. Jak czytam i jak traktuję Biblię?
  Różne sposoby studiowania Biblii. Które są mądre? Czy któreś z nich mogą być zgubne?
 12. Zwiedzenie, zagrożenie
  Okultyzm, fałszywe nauki, sekty i inne zagrożenia w otaczającym świecie. Jak je rozpoznawać i jak im się przeciwstawić?
 13. Zderzenia
  O konfliktach nastolatka z otoczeniem. Źródła i sposoby unikania konfliktów w domu i w szkole.
 14. W oczekiwaniu na Ukochanego
  Co robić, by oczekiwanie na powtórne przyjście Pana Jezusa było nacechowane rozwagą i postępowaniem godnym chrześcijanina?
 15. Diagnoza: chrześcijanin
  Czy jestem chrześcijaninem? Jak stać się chrześcijaninem? Jaką tożsamość w Chrystusie ma chrześcijanin?
 16. Ewolucja czy stworzenie?
  Tych dwu światopoglądów nie można pogodzić. Niestety wielu ludziom wydaje się inaczej. To efekt tego, że ewolucjonizm przesiąknął wiele dziedzin nauki, codziennego życia i naszego myślenia. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Idąc na kompromis oddalają się od Boga i jego absolutów. W co wierzyć?
 17. O co chodzi w małżeństwie?
  Czym się kierować przy wyborze partnera na całe życie, żeby związek był trwały a relacje zdrowe? Jaki jest Boży model małżeństwa?
 18. Dojrzała miłość
  Na czym polega prawdziwa miłość niezbędna w relacjach międzyludzkich, a szczególnie w związku małżeńskim. Co robić, żeby prawdziwie i na zawsze kochać?
 19. Chcę być wielki, czy to grzech?
  Jak ludzie rozumieją wielkość, a jak Bóg? Co wynika z jednego i drugiego?
 20. Wybór na całe życie
  Są dwa najważniejsze wybory w życiu: jeden dotyczy wyboru życia z Bogiem a drugi wyboru męża/żony. Czym się kierować przy wybieraniu partnera? Na co ma wpływ wybranie Boga?

Jeśli widzisz jakiś ważny temat, prześlij go do nas! e-mail: biuro@eb.org.pl